Spoon
P300B
From: Borneo | Dutch West Borneo | Mendalam River
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P300B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kayan |
| Provenience | Borneo | Dutch West Borneo | Mendalam River |
| Section | Oceanian |
| Materials | Gourd |
| Description | Thai tawi. Gourd with a long stem that serves as a handle. The body is cut to form a bowl. Perforation at the end of the handle with a twisted rope attached. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 18.5 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Gift of Alfred C. Harrison Jr. and Dr. H. M. Hiller, 1899 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



