Game Box Lid
Mancala
2015-22-98.3
From: Tanzania
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-98.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sukuma |
| Provenience | Tanzania |
| Date Made | Late 19th-Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Plastic (uncertain) |
| Description | Plastic container with lid holding sixty-eight (68) glass / seed counters |
| Height | 5.3 cm |
| Length | 9.2 cm |
| Width | 9.2 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 113 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




