Moccasin
97-84-2425A
From: Plains (Culture Area)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-2425A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Blackfeet (uncertain) |
| Provenience | Plains (Culture Area) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Skin |
| Description | Rawhide sole; heavy buckskin upper, one piece with straight heel-seam, no toe seam and long narrow tongue. Braed (?) ankle strip. Upper with V-shaped red flannel applique bordered by dark and light blue and white beads, also radiating stemmed design. Trailers. |
| Height | 9.5 cm |
| Length | 26 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-2425A - Old Museum Number | unknown - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




