| Object Number | 29-114-70 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Eastern United States |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Period | Late Archaic |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Chipped | Groundstone |
| Description | Coarse grain stone; blunt chipped edge; complete groove. |
| Height | 7 cm |
| Length | 13 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Purchased from H.M. Shumway, 1916 |
| Other Number | 1554 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


