Bowl
AF2795
From: Southwest Africa | Namibia
Curatorial Section: African
| Object Number | AF2795 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Herero |
| Provenience | Southwest Africa | Namibia |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Wooden. Similar to AF2791; smaller. |
| Height | 12.5 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 13 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1913 |
| Other Number | 20 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.