Point
97-563-6016.10
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-6016.10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Technique | Chipped |
| Description | Light-colored; trianguloid blade; barbed. "Flaked with bone and steel tools." Made by Arthur W. Clime. See note 97-563-6016.1. |
| Length | 2.5 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-6016.10 - Old Museum Number | 14579 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


