Harpoon Foreshaft
50-51-18
From: United States of America | Alaska | Cape Prince of Wales
Curatorial Section: American
| Object Number | 50-51-18 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Cape Prince of Wales |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Ivory |
| Technique | Carved |
| Description | Ivory (?) Rectangular towards butt end, becoming cylindrical towards center. Tip end tapers to a blunt point. Butt end abruptly becomes cylindrical and quickly tapers to a blunt point. Line hole towards butt end. |
| Height | 1 cm |
| Length | 8.1 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Credit Line | Bering Strait Expedition, F. G. Rainey, 1950 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.