Dipper
29-78-255
From: Northeast Arizona | Little Colorado Area
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-78-255 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Anasazi |
| Provenience | Northeast Arizona | Little Colorado Area |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Miniature. Black on white ware. |
| Height | 2 cm |
| Length | 10 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest 1901; R. Stewart Culin, 1901 |
| Other Number | 29-76-255 incorrect - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

