| Object Number | NA10802A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ojibwa | Chippewa |
| Provenience | North America |
| Culture Area | Great Lakes |
| Section | American |
| Materials | Leather | Cloth | Glass |
| Description | Made for tourist trade, tanned brown leather, tan side in, cloth lining, vamp decorated with beads. |
| Length | 26 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Gift of W. E. Hering, 1926 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




