Blade
29-27-960
From: United States of America | Texas | Nueces County | Corpus Christi Area
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-27-960 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Texas | Nueces County | Corpus Christi Area |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Locus | Shell Mounds |
| Section | American |
| Materials | Shell |
| Description | very fine cutting edge |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 9.5 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Texas and Southwest Expedition; J. A. Mason, et. al. 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

