Moccasin
31-7-113B
From: Canada | Quebec | Lake St. John
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-7-113B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Montagnais |
| Provenience | Canada | Quebec | Lake St. John |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Skin | Cotton |
| Description | Man's. Moose skin, smoke tanned. Ribbon binding; red ribbon bows. |
| Height | 8 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Purchased from Frank G. Speck, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


