| Object Number | 40-33-79 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Plains Indian |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Ground | Polished |
| Description | Stone. Pointed at each end; slightly squared in central part, which shows the mark of a thong that attached it to its handle. |
| Length | 12.5 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Thickness | 3.2 cm |
| Credit Line | Gift of William Hinckle Smith, 1940 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


