Sherd
54-41-71
From: Cyprus | Kourion | Bamboula
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 54-41-71 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Bamboula |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Miscellaneous Plundered Tombs--F:3 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of vertical wall of heavy vessel, probably of the shape of B1550 (SH554). Clay: pinkish brown with light and dark grits, straw-bound. Interior is coated with a layer of a hard dark gray substance which is dark gray-green, glossy and almost vitreous at the surface, showing deep fissures at irregular intervals. |
| Height | 8.6 cm |
| Width | 9.3 cm |
| Thickness | 2.6 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, 1954 |
| Other Number | SH721 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.