Potsherd
65-17-12
From: West Indies | Windward Isles | Grenada
Curatorial Section: American
| Object Number | 65-17-12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | West Indies | Windward Isles | Grenada |
| Culture Area | Caribbean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim sherd. Clay red on exterior. Fine-medium texture, black and white temper. Smoothed. Fired. trace of some kind of modeled design on body. Grooved line below rim, lines run perpendicular from it to rim. 2 round areas protrude beyond rim. The one on the left has a hole in it (eye?) |
| Height | 5.6 cm |
| Width | 5 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Ruth M. Ostheimer, 1965 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.