Shawabti
E11098R
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E11098R |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | An14 |
| Period | Nineteenth Dynasty | Twentieth Dynasty | New Kingdom |
| Date Made | 1292-1075 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | White glazed faience, of Nubemweskhet. |
| Length | 9.5 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Depth | 2.2 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

