Knife
97-563-9793
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Conoy Township | Forge Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-9793 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Conoy Township | Forge Island |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | in Susquehanna River | opposite Locust Grove Haldeman Estate |
| Section | American |
| Materials | Quartz |
| Technique | Chipped |
| Description | Banded; one edge of blade irregular, the other curved; one shoulder larger; stem nearly square. |
| Length | 4.9 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-9793 - Old Museum Number | 27210 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


