Animal Bone
53-54-474
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-474 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound B, Lower Level, depth 20", shell midden |
| Period | Old Town II |
| Section | American |
| Materials | Animal Bone |
| Description | Light. Animal long bone. Long chips have been cut from it. Pointed at one end, trough shaped. |
| Length | 6.6 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 277 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.