Basket
62-9-16.1
From: Washington (U. S. State)
Curatorial Section: American
| Object Number | 62-9-16.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Makah |
| Provenience | Washington (U. S. State) |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Cedar | Grass | Pigment |
| Technique | Basketry |
| Description | Basket (.1) with lid (.2). Twined. |
| Height | 6.7 cm |
| Outside Diameter | 14 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Paul Sharpless, 1962 |
| Other Number | CG080689-2526A - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.