Basket
62-9-14.1
From: Washington (uncertain) | Alaska (uncertain) | Canada (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 62-9-14.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Makah (uncertain) |
| Provenience | Washington (uncertain) | Alaska (uncertain) | Canada (uncertain) |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Cedar | Grass | Pigment |
| Description | Basket (.1) with lid (.2). Twined, oblong basket with a foundation of bark and twined grass weaving element. Checkerboard woven bottom. Yellow, blue and black stripe design elements. |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 15.5 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Paul Sharpless, 1962 |
| Other Number | CG080689-2527 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.