| Object Number | 29-66-672.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Limestone. Seated scribe. |
| Height | 16.51 cm |
| Width | 11.43 cm |
| Thickness | 3.17 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Dendereh, Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1915-1923 |
| Other Number | D4513 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




