Point
97-563-382
From: North America | United States of America | New Jersey
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-382 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Description | Elongated, stemmed. Slightly obtuse edge at base. |
| Length | 9.9 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-382 - Old Museum Number | 4718 - ANSP Number | 1056 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


