Human Figurine
31-43-463
From: Iraq | Diqdiqqeh
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-43-463 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Diqdiqqeh |
| Archaeology Area | Diqdiqqeh |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Woman |
| Description | Human. Woman. Head, arms and breasts modelled in relief on a disk. Incised hair and dress. Two lines between breasts. --two "legs" on bottom, suggesting this is a bed with a woman on top of it. |
| Height | 3.9 cm |
| Width | 6.6 cm |
| Depth | 7.3 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
| Other Number | U.16920 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
