Cosmetic Box
B16711
Location: On Display in the Middle East Galleries
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | B16711 |
| Current Location | Middle East Galleries - On Display |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Archaeology Area | PG 800 |
| Date Made | ca. 2450 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Silver |
| Iconography | Cockle Shell |
| Description | Cockle Shell Shape CBS Register: VI Season. Silver cockle shell of Queen Shubad with black The two cuneiform signs that compose her name were initially read as "Shub-ad" in Sumerian. Today, however, we think they should be read in Akkadian as "Pu-abi." |
| Height | 3.7 cm |
| Length | 8.3 cm |
| Width | 6.6 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1928 |
| Other Number | U.10901 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




