Burin
53-54-110
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-110 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound B? Backfill, |
| Period | Old Town II | Old Town III |
| Section | American |
| Materials | Bone |
| Description | Buff. Solid fragments with one rough side only, smooth forward edges. Sharp, slightly broken points. |
| Length | 4.6 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 620 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.