Burin
53-54-109
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-109 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound B Upper Level, depth 13", brown sandy midden |
| Period | Old Town III |
| Section | American |
| Materials | Bone |
| Description | Buff. Solid fragment with one rough side only, smooth forward edges. Sharp, slightly broken points, rough butts. |
| Length | 6.8 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 279 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.