Tobacco Pipe Bowl
6480.1
From: Lake Superior
Curatorial Section: American
| Object Number | 6480.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Great Lakes |
| Provenience | Lake Superior |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | Catlinite pipe bowl. |
| Height | 8.4 cm |
| Length | 18.2 cm |
| Width | 3.6 cm |
| Credit Line | Gift of Francis C. Macauley, Esq., 1890 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


