| Object Number | 91-12-8.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Native American |
| Provenience | Northeast |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Wool | Cotton | Glass |
| Description | One of a pair. Hard Sole. Stand-up flap at ankle. Tongue and ankle edged with stiff brown fabric. Red wool half-oval just below tongue; edged with red, green, & white glass beads. Along mid-line, beaded linear design of white, blue, green & yellow beads. Leather string at each heel. |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 26 cm |
| Width | 8.2 cm |
| Credit Line | Gift of Marshall J. Becker, 1991 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




