Moccasin
NA8695.1
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | NA8695.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ute |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Bead | Feather | Metal |
| Description | One of a pair, beaded with bird designs. |
| Height | 9 cm |
| Length | 29 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Richard Waln Meirs, 1918 |
| Other Number | A66 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




