| Object Number | NA2095.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Uinta Ute |
| Provenience | Utah |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Bead |
| Description | Leather sole with buckskin upper. Entirely beaded with geometric designs in: blue, white, green, red and yellow. |
| Height | 10 cm |
| Length | 12 cm |
| Width | 28 cm |
| Credit Line | Utah Expedition; Edward Sapir and J. Alden Mason, 1909 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




