Moccasin
37078.1
From: United States of America | Utah | Whiterocks
Curatorial Section: American
| Object Number | 37078.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Uinta Ute |
| Provenience | United States of America | Utah | Whiterocks |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Bead |
| Description | Man's, beaded. |
| Height | 11 cm |
| Length | 12 cm |
| Width | 28 cm |
| Credit Line | John Wanamaker Expedition, 1900; R. Stewart Culin, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




