Moccasin
37077.1
From: United States of America | Utah | Whiterocks
Curatorial Section: American
| Object Number | 37077.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Uinta Ute |
| Provenience | United States of America | Utah | Whiterocks |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Bead |
| Description | Woman's. |
| Height | 10.5 cm |
| Length | 10 cm |
| Width | 26 cm |
| Credit Line | John Wanamaker Expedition, 1900; R. Stewart Culin, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




