Moccasin
NA2406.1
From: Fort Hall Reservation (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | NA2406.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shoshone (uncertain) | Crow (Culture) |
| Provenience | Fort Hall Reservation (uncertain) |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Bead |
| Description | Buckskin dyed yellow with floral bead designs across the entire boot. Geometric designs along the back, hard leather sole. Four metal button closures. |
| Height | 16 cm |
| Length | 24 cm |
| Width | 14 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Archibald Barklie, 1915 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




