Moccasin
36771.2
From: Wyoming | Wind River Reservation
Curatorial Section: American
| Object Number | 36771.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shoshone |
| Provenience | Wyoming | Wind River Reservation |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Bead |
| Description | Infant's moccasins, ta-pe-ri-na-vamp. |
| Height | 5 cm |
| Length | 12 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | John Wanamaker Expedition, 1900; R. Stewart Culin, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




