Object
29-84-733A
From: Egypt | Mit-Rahineh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-84-733A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Locus | Rm 100 E |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | With inlaid white and gray inscription |
| Width | 4.4 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt, 1915-1920 |
| Other Number | M2514A - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.