Gauntlet
29-47-176.1
From: Plateau (uncertain) (Culture Area)
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-47-176.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Plateau (uncertain) (Culture Area) |
| Culture Area | Plateau Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Fiber |
| Description | Cow-boy? Leather; stitched; with buckskin fringe at wrist. |
| Height | 1 cm |
| Length | 30 cm |
| Width | 19 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



