Trumpet
Horn (animal part)
AF3580
From: Zaire | Bangala District
Curatorial Section: African
| Object Number | AF3580 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bangala |
| Provenience | Zaire | Bangala District |
| Section | African |
| Materials | Horn (animal part) |
| Description | Made from horn of tragelaph antelope. In the main spiral ridge two holes have been bored for a suspension cord. |
| Height | 10 cm |
| Length | 58 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 19842 - Dealer's Number | A- Unknown - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



