Trumpet
Horn (animal part)
AF3579
Location: On Display in the Africa Galleries
From: North Africa
Curatorial Section: African
| Object Number | AF3579 |
| Current Location | Africa Galleries - On Display |
| Provenience | North Africa |
| Section | African |
| Materials | Horn (animal part) | Leather |
| Description | Entirely covered with leather. There is a movable leather ring with which the mouthpiece-hole can be covered. The small end is festooned with thongs covered with small iron rings. |
| Height | 10.16 cm |
| Length | 47.47 cm |
| Depth | 6.03 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 19890 - Dealer's Number | A - Unknown - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




