Moccasin
37519.1
From: Oregon | Umatilla Reservation
Curatorial Section: American
| Object Number | 37519.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Umatilla |
| Provenience | Oregon | Umatilla Reservation |
| Culture Area | Plateau Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Silk |
| Description | One of a pair. Made from three pieces of hide sewn together. Tongue has a scalloped end. Top has geometric patterns woven in orange, light blue, dark blue, white, purple, yellow and red silk. |
| Height | 11.5 cm |
| Length | 26 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | John Wanamaker Expedition, 1900; R. Stewart Culin, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




