Moccasin
37518.1
From: Oregon | Umatilla Reservation
Curatorial Section: American
| Object Number | 37518.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Umatilla |
| Provenience | Oregon | Umatilla Reservation |
| Culture Area | Plateau Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Skin | Glass |
| Description | Made by Dakota. |
| Height | 9.2 cm |
| Length | 26.8 cm |
| Width | 9.2 cm |
| Credit Line | John Wanamaker Expedition, 1900; R. Stewart Culin, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




