Moccasin
37502.1
From: Washington (U. S. State)
Curatorial Section: American
| Native Name | Tek-Sum |
| Object Number | 37502.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Yakima |
| Provenience | Washington (U. S. State) |
| Culture Area | Plateau Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Skin |
| Description | One of a pair of undecorated moccasins made from four pieces of buckskin sewn together. Tongue has a serrated edge. Long ankle flap. |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 23.5 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | John Wanamaker Expedition, 1900; R. Stewart Culin, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




