| Object Number | 97-84-16A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ojibwa |
| Provenience | North America |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Birch Bark | Wood | Quill |
| Description | Birchbark, decorated with quilled American flag in color and white quilled birds. Badly broken. |
| Length | 78.5 cm |
| Width | 23.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-16 - Old Museum Number | 18047 - ANSP Number | I 1684 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




