Tobacco Pipe Bowl
36831.1
From: Wyoming | Wind River Reservation
Curatorial Section: American
| Native Name | Tim-Bin-Duc |
| Object Number | 36831.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shoshone |
| Provenience | Wyoming | Wind River Reservation |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Black, stone pipe bowl (.1) with wooden stem (.2). One end of stem covered with black material. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 5.6 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Credit Line | John Wanamaker Expedition, 1900; R. Stewart Culin, 1900 |
| Other Number | 119 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


