Tobacco Pipe Bowl
36830.1
From: Wyoming | Wind River Reservation
Curatorial Section: American
| Native Name | Tim-Bin-Duc |
| Object Number | 36830.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shoshone |
| Provenience | Wyoming | Wind River Reservation |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Small, grayish-black, stone pipe bowl (.1) with wooden stem wrapped with sinew (.2). |
| Height | 2.3 cm |
| Length | 2.2 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Credit Line | John Wanamaker Expedition, 1900; R. Stewart Culin, 1900 |
| Other Number | 100 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


