Tobacco Pipe Bowl
36829.1
From: Wyoming | Wind River Reservation
Curatorial Section: American
| Native Name | Tim-Bin-Duc |
| Object Number | 36829.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shoshone |
| Provenience | Wyoming | Wind River Reservation |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Gray, stone pipe bowl (.1), long and pointed at one end. Wooden stem (.2). |
| Height | 4 cm |
| Length | 7.7 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | John Wanamaker Expedition, 1900; R. Stewart Culin, 1900 |
| Other Number | 33 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


