Ermine Pelt
45-15-1728A
From: Montana | Flathead Reservation
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-1728A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Flathead |
| Provenience | Montana | Flathead Reservation |
| Culture Area | Plateau Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Skin |
| Description | 15 split skins, sewed into six strands, bound together by red wool fabric and leather thong. Three strands tipped with black. Feather fragment at leather thong. One small intact ermine skin. |
| Length | 27.5 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
| Other Number | CG041290-2092 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


