Mortar
NA5049C
From: North America | United States of America | Pennsylvania
Curatorial Section: American
| Object Number | NA5049C |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Groundstone |
| Height | 7 cm |
| Length | 34 cm |
| Width | 27 cm |
| Credit Line | Purchased from Helen M. Shumway, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


