Ceremonial Bowl (uncertain)
50-49-1140
From: Philippine Islands | Northern Luzon
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 50-49-1140 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bontoc |
| Provenience | Philippine Islands | Northern Luzon |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | four feet, two at each end; front appears like boar-like animal; handles animal heads. |
| Height | 9.5 cm |
| Length | 20.8 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Purchased from Misses Elizabeth H. Metcalf and Sarah S. Metcalf, 1950 |
| Other Number | 0103 - Cast Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.