| Object Number | 31-43-213 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Archaeology Area | Persian grave AD |
| Locus | SIS 7, Persian grave AD |
| Period | Persian Period |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Bronze |
| Iconography | Animal |
| Description | Passing animal? |
| Length | 1.2 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Outside Diameter | 2 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
| Other Number | U.16198 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




