Stone
70-9-887
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: United States of America | North Carolina | Graham County (North Carolina)
Curatorial Section: American
| Object Number | 70-9-887 |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Provenience | United States of America | North Carolina | Graham County (North Carolina) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Date Made | 1000 BCE - 800 CE |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 3 cm |
| Depth | 1.43 cm |
| Credit Line | Bequest of Samuel Pennypacker, 1970 |
| Other Number | NA1506 uncertain - Collector Number | CG2017-7-1117 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




