Box
50-49-1139
From: Philippine Islands | Northern Luzon
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 50-49-1139 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bontoc |
| Provenience | Philippine Islands | Northern Luzon |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | handles stylized boar heads (?); lizard carved on lid; resembles above. |
| Height | 7 cm |
| Length | 13 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Misses Elizabeth H. Metcalf and Sarah S. Metcalf, 1950 |
| Other Number | 1221 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.